1939 - 1945 War Medal - Award - George 6th King π
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Same medal as shown will be delivered...!
Features
| Location | United Kingdom |
|---|---|
| King | George VI (1936-1952) |
| Type | Award medals βΊ Military awards |
| Year | 1945 |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 32.3 g |
| Diameter | 36 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Round (The non-swivelling straight bar suspender is attached to the medal with a single-toe claw mount) |
| Orientation | Medal alignment ββ |
| Number | N# 298710 |
| References | MYB#β―186-1, BBM#β―163, Joslin#β―153a, S&B#β―205 |
Commemorative issue
Second World War
Obverse
Crowned head of King George VI facing left.
Initials of designer below the truncation.
Script: Latin
Lettering: GEORGIVS VI D:G:BR:OMN:REX ET INDIAE IMP:
Translation: George VI by the grace of God King of Great Britain and Emperor of India
Designer: Percy Metcalfe
Reverse
A lion standing on the body of a double-headed dragon. The dragon's heads are those of an eagle and a dragon to signify the principal occidental and oriental enemies. At the top, just right of centre are the dates 1939/1945 in two lines.
Script: Latin
Lettering:
1939
1945
Translation: The years 1939 and 1945 represent the start and end of the Second World War.
Designer: Edward Carter Preston
Mint
Royal Mint (Tower Hill), London, United Kingdom (1810-1975)Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers







