1938 Italy 10 Centesimi Coin - Victor Emmanuel 3rd
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Same coin as shown will be delivered...!
Features
| Issuer | Italy |
|---|---|
| King | Vittorio Emanuele III (1900-1946) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1936-1943 |
| Value | 10 Centesimi (0.10 ITL) |
| Currency | Lira (1861-2001) |
| Composition | Copper |
| Weight | 5.4 g |
| Diameter | 22.5 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
| Demonetized | Yes |
| Number | N# 9173 |
| References | KM# 74 |
Obverse
Bare head of King Vittorio Emanuele III facing left
Script: Latin
Lettering: VITT·EM· III | ·RE·E·IMP·
Translation: Vittorio Emanuele III King and Emperor (of Italy)
Engraver: Giuseppe Romagnoli
Reverse
Crowned Savoy Arms superimposed on a fasces flanked on the right with an axe. The fasces have an ear of wheat on the left and oak leaves flanking on the right. The value is divided at the base on the fasces, with the date an the mintmark on the left and the date in the fascist era to the right. Name of the engraver below.
Script: Latin
Lettering:
ITALIA
R
C. 10
1938 XVI
G.ROMAGNOLI
Translation:
Italy
R
10 Centesimi
Engraver: Giuseppe Romagnoli
Edge
Plain
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



