1934 Italy 10 Centesimi Coin - Victor Emmanuel 3rd
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Same coin as shown will be delivered...!
Features
| Issuer | Italy |
|---|---|
| King | Vittorio Emanuele III (1900-1946) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1919-1937 |
| Value | 10 Centesimi (0.10 ITL) |
| Currency | Lira (1861-2001) |
| Composition | Copper |
| Weight | 5.34 g |
| Diameter | 22.5 mm |
| Thickness | 1.9 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
| Demonetized | Yes |
| Number | N# 1960 |
| References | KM# 60, Schön# 60 |
Obverse
The portrait of King Vittorio Emanuele III facing left with the name of the author below the neck, with lettering around the outside
Script: Latin
Lettering:
VITTORIO EMANVELE III RE D'ITALIA
A. MOTTI
Translation: Vittorio Emanuele III King of Italy
Engraver: Attilio Silvio Motti
Reverse
A honeybee on a flower with the value on the bottom right, the date on the bottom, and the mintmark to the left
Script: Latin
Lettering:
C.10
R
1925
R. BROZZI
Translation:
10 Centesimi
R
1925
R. BROZZI
Engraver: Renato Brozzi
Edge
Plain
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



