1920 Italy 50 Centesimi Coin - Victor Emmanuel 3rd - Reeded Edge (Scarce Variety)
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Same coin as shown will be delivered...!
Features
| Issuer | Italy |
|---|---|
| King | Vittorio Emanuele III (1900-1946) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1919-1935 |
| Value | 50 Centesimi (0.50 ITL) |
| Currency | Lira (1861-2001) |
| Composition | Nickel |
| Weight | 6 g |
| Diameter | 23.9 mm |
| Thickness | 2.25 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
| Demonetized | Yes |
| Number | N# 2395 |
| References | KM# 61, Schön# 62, Pag# 811 |
Obverse
Portrait of King Vittorio Emanuele III in uniform facing left. Lettering around edge, name of the engraver near the rim, on the uniform.
Script: Latin
Lettering:
VITT·EM·III·RE·D'ITALIA
G· ROMAGNOLI
Translation:
Vittorio Emanuele King of Italy
G. Romagnoli
Engraver: Giovanni Romagnoli
Reverse
Female figure holding a torch (representing Justice) on a chariot carried by four lions going right. On the chariot the initials of the author and name of the engraver. Lettering above; date, mintmark and value below exergue line.
Script: Latin
Lettering:
AEQVITAS
G.R.M.
A. MOTTI
1925 R
C. 50
Engraver: Attilio Silvio Motti
Edge
Plain
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



