1919 China 10 Cash Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Republic of China |
|---|---|
| Ruling authority | Republic (1912-1949) |
| Type | Standard circulation coins |
| Year | 1919 |
| Value | 10 Cash (Wen) (0.01) |
| Currency | Yuan (1912-1948) |
| Composition | Copper |
| Weight | 6.55 g |
| Diameter | 28 mm |
| Thickness | 1.5 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |
| Number | N# 22509 |
| References | Y# 307 |
Obverse
Two crossed flags with Chinese ideograms above and below.
Script: Chinese
Lettering:
幣銅華中
文十錢制當
Translation:
Chinese copper coin
10 Cash (Wen) in currency
Reverse
Two Chinese ideograms within wreath.
Script: Chinese
Lettering:
壹
枚
Translation: 1 Piece
Edge
Plain
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



