1908 Italy 20 Centesimi Coin - Victor Emmanuel 3rd
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Same coin as shown will be delivered...!
Features
| Issuer | Italy |
|---|---|
| King | Vittorio Emanuele III (1900-1946) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1908-1935 |
| Value | 20 Centesimi (0.20 ITL) |
| Currency | Lira (1861-2001) |
| Composition | Nickel |
| Weight | 4 g |
| Diameter | 21.5 mm |
| Thickness | 1.53 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
| Demonetized | Yes |
| Number | N# 1958 |
| References | KM# 44, Schön# 45 |
Obverse
A female figure on the right of the coin holding an ear of wheat in her hand, country name in front of her.
Script: Latin
Lettering: ITALIA
Translation: Italy
Engraver: Luigi Giorgi
Reverse
An allegorical figure of Liberty in flight holding a torch in her left hand, with the figure of the crowned Savoy Shield and the names of the author and of the engraver. To the left of the Shield is the denomination, the year of issue, and the mintmark.
Script: Latin
Lettering:
C.20
1921
R
L. BISTOLFI M.
L. GIORGI INC.
Unabridged legend:
20 Centesimi
1913
R
L. BISTOLFI MODELISTA
L. GIORGI INCISORE
Translation:
20 Centesimi
1921
R
L. BISTOLFI MODELLER
L. GIORGI ENGRAVER
Engraver: Luigi Giorgi
Designer: Leonardo Bistolfi
Edge
Reeded
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



