1901 1/8 Tanga - Portuguese India (Carlos 1)
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Portuguese India |
|---|---|
| King | Carlos I (1889-1908) |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 1901-1903 |
| Value | ⅛ Tanga = 1½ Réis = 1⁄128 Rupia |
| Currency | Rupia (1880-1958) |
| Composition | Bronze |
| Weight | 3.1 g |
| Diameter | 21 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
| Demonetized | Yes |
| Number | N# 11758 |
| References | KM# 14, Gomes# C1 02 |
Obverse
Bust to right, date in roman numerals below.
Script: Latin
Lettering:
CARLOS I REI DE PORTUGAL
MCMI (1901)
Engraver: Valancio Alves
Reverse
Crowned arms, value below.
Script: Latin
Lettering:
INDIA PORTUGUESA
1/8 TANGA
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



